AjansMedya Dijital Tanıtım Çözümleri

DİJİTAL PAZARLAMA DANISMANLIĞI

Sonuca odaklanın, hedefinize ulaşın

Bir markanın online pazarda yerini alması ya da dijital pazarda faaliyet gösteren bir markanın daha büyük kitlelere ulaşması ve rakipleri ile dijital pazarda rekabet edebilmesi için verilen hizmetlerin tümü dijital pazarlama danışmanlığı olarak adlandırılabilir. 

Dijital pazarlama danışmanlığı, internetin hayatımızdaki yerini almasına bağlı olarak ortaya çıkan yeni bir hizmet koludur. Tüm dünyaya paralel olarak ülkemizde de internet kullanımı hızla artmaktadır. Sağlıktan eğitime, eğlenceden perakendeye kadar birçok sektörde, internet üzerinden araştırma yapılmakta, ürün ve hizmet alınmaktadır. Özellikle satın alma alışkanlıklarında büyük değişimler gözükmektedir. E-ticaret firmalarının pazardaki payı her geçen gün artmaktadır. 2020 yılının başlarında dünyada ortaya çıkan pandemi nedeniyle dijital pazarlamanın önemi daha iyi anlaşılmış, dijitalde var olan işletmeler çok büyük bir ivme kazanmıştır. Tüm bunlar işletmelerin dijital pazarda yer almasını zorunlu kılmıştır.

Ajans Medya bu noktada, işletmelerin potansiyellerini analiz ederek en doğru stratejiyi belirlemekte ve tanıtım bütçelerini minimum düzeyde kullanarak maksimum verim elde etmeye çalışmaktadır.

Dijital pazarlama danışmanlığı nedir sorusunu dile getiren işletmeler, çoğunlukla çalışmaların hangi alanlarda yapılacağını merak etmektedir. Dijital pazarlama uzmanları için, internette var olan her bir platform, online pazarlamanın bir aracıdır. Ayrım gözetmeksizin her imkan değerlendirilmektedir. Dijital pazarlamanın fırsatlarından en iyi şekilde istifade edilmektedir.

Her sektör için yapılacak reklam çalışması farklılıklar gösterebilir. Örneğin herkesin her an ihtiyacı olan bir ürün veya hizmet sunan firmalar için Google reklamları önem taşırken, belli bir kesimin, bazı zamanlarda ihtiyacı olan ürün veya hizmet sunan firmalar için sosyal medya reklamları önem taşıyabilir. Bazı sektörlerde ise hem Google hem sosyal medya reklamları birlikte tercih edilebilir.

Örnek vermek gerekirse; Cadde üzerinde yeni açılmış bir yerel işletmenin birinci önceliği adını duyurmak ve bilinirliğini artırmak olmalı. Sosyal medya reklamları çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmak ve işletmeyi tanıtmak için iyi bir seçenek olabilir. Sosyal medya reklamlarına örnek olarak, ürününüz görsel açıdan çekici ise (örneğin bir tatlı, şık bir kol saati veya ev dekorasyon ürünleri) sosyal medya reklamları sizin için doğru seçenek olabilir. Google reklamlarına ise, insanların ihtiyaç duyduğunda arayıp bulmak isteyecekleri işletmelerden çilingir veya nakliyecileri örnek gösterebiliriz. Hem Google hem sosyal medya reklamlarının birlikte tercih edilebileceği işletmelere ise güzellik salonlarını örnek gösterebiliriz. Örneğin epilasyon veya cilt bakımı işlemini yaptırmak isteyen müşteriler Google üzerinden bu hizmetlerle ilgili arama yaparak işletmeye ulaşabileceği gibi, işletmenin yakınlarında ikamet eden belli yaş aralığındaki kadınları hedefleyerek verilen sosyal medya reklamları sayesinde işletmeler bu hizmetten yararlanmak isteyen potansiyel müşterilere nokta atışı  ulaşabilirler.

Dijital Pazarlama Danışmanlığının Kapsamı Nelerdir?

 

Dijital pazarlama danışmanlığı kapsamında öncelikli olarak aşağıdaki alanlarda çalışmalar yapılmaktadır:

  • İnternet Sitesi: Firmanın dijitale açılan kapısıdır. Ürün satışı yapan firmalar için e-ticaret sitesi hazırlanabilir. Hizmet sunan firmalar için ise site işlevsel, sonuç odaklı, seo ve mobil uyumlu olmalıdır.

  • Arama Motorları: Google, Yandex, Bing ve Youtube gibi arama motorlarında firmanın, markanın ya da ürün / hizmetlerinin öncelikli olarak listelenmesi için yapılan çalışmalardır.

  • Sosyal Medyalar: Facebook, Instagram, Twitter ve kurumsal firmalar için Linkedin sosyal medya reklamları için ilk akla gelen mecralardır.

  • E-mail Pazarlama: Hedef kitleye gönderilen e-mailler doğru kurgulandığında ilgi çeker ve müşterilerin sunulan ürün ve hizmeti satın almasına yardımcı olur.

  • İçerik Pazarlama: Blog metinleri, ürün ve hizmet açıklamaları, online broşür ya da dergi gibi içerikler; hedef kitlenin ürüne ya da hizmete olan ilgisini güçlendirir.

  • Mobil Pazarlama: Mobil uygulama kullanımının artması ile birlikte internet siteleri için yapılan dijital pazarlama danışmanlığı mobil uygulamalarda da yapılmalıdır.

  • İtibar Yönetimi: İnternet kullanıcıları bir ürün ya da hizmet almadan önce onunla ilgili araştırma yaptıklarından yorum, şikayet, beğeni, ürün puanı gibi konularda olumlu izlenim yaratılmalıdır. Belki de en önemli husus budur. İtibarınız ne kadar olumluysa yapılan çalışmalardan o kadar iyi sonuç alırsınız. Aksi halde yapılan çalışmalar hiç bir işe yaramayabilir.

Neden Ajans Medya İle Çalışmalısınız?

Dijitalde ayrı uzmanlık gerektiren tüm platformlar için uzman dijital pazarlama danışmanı bulunduran Ajans Medya, organik çalışmalar ile markanızın ivmesini dikey şekilde arttırmaktadır. Minimum bütçe ile maksimum verimi almanız için gereken tüm çalışmaları özenle yapmaktadır. İşletmenizin kurumsal kimlik çalışmasından, pr çalışmasına, sosyal medya hesaplarının oluşturulması, tasarımı, içerik üretimi, yönetimi gibi tüm aşamalarından, arama motoru reklamlarının kurulumuna, yönetilmesine, seo çalışmasına kadar tüm aşamalarında profesyonel bir ekiple size güçlü destek vermektedir. Size sadece işinize odaklanmak kalır.

İş birliğine önem veren danışman kadromuz, firmanızın isteklerini önemsemekte ve ona uygun stratejiler geliştirmektedir. 1996 yılından bu yana dijital alandaki tecrübemiz ve kurulduğu günden bu yana şeffaf hizmet politikasını ilke edinen ajansımız, çalışmaları ve sonuçları hakkında müşterilerini düzenli olarak bilgilendirmektedir. Dijital pazarlama danışmanlığı maliyetleri bakımından da firmaların bütçelerine uygun çözümler üretmekte ve kısıtlı bütçelere sahip firmaların da dijital pazarda etkin olmasını sağlamaktadır. Zamanın ruhuna ayak uydurmak için bize ulaşabilir ve danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

dijital pazarlamayı nasıl yapıyoruz?

Dijital pazarlama danışmanlığı, işletmelerin dijital dünyadaki bilinirlik düzeyini arttırmak ve müşteri kitlesini büyüterek daha fazla kazanç sağlamasını amaçlamaktadır. 

Firmalar dijital pazarlama faaliyetlerini kendileri de yönetebilmektedir ancak dijital pazarlama danışmanıfirmaların artı ve eksilerini değerlendirerek kaynakların hangi platforma aktarılacağını çok daha doğru bir şekilde planlayabilmektedir. Dijital pazarlama danışmanlığı alan firmaların faaliyet gösterdiği sektör ve hitap ettiği kesim değerlendirilmekte, potansiyel kitlenin davranışları ölçülmekte ve bu doğrultuda firmalara özel stratejiler oluşturulmaktadır. Ayrıca müşteri kitlesi ile iletişim daha hızlı olmakta ve sektördeki değişimler yakından takip edilebilmektedir. 

KOMBİNE ÇALIŞIYORUZ!

Dijital dünyada, ancak alanında uzman, yenilikleri takip eden bir ekip ile ve kombine bir çalışmayla başarıya ulaşılabilir. Örneğin Google reklamlarınız yayınlanıyor ve ilk sırada listeleniyorsunuz ama itibar artırma çalışmanız yapılmadı, müşterileriniz sizi araştırmaya başladığında hakkınızda olumlu izlenim edinemedi, bu durumda kombine çalışma yapan rakibinize yönelecektir. Tam tersini düşünecek olursak, markanızın itibarı çok iyi, rakipleriniz arasında işini en iyi yapanda sizsiniz. Ama Google’da ürün ve hizmetleriniz ile ilgili arama yapan potansiyel müşteriniz reklamınız olmadığı için sizi bulamıyor. Bu durumda da müşterileriniz reklam yayınlayan rakibinize yönelecektir. Diyelim ki hem markanızın itibarı çok iyi, hemde Google’da ilk sıradasınız. Peki web siteniz ne kadar kullanışlı, etkileyici, içerik pazarlama çalışmanız iyi yapıldı mı? İnsanlar size ulaştıklarında web siteniz onları ürün veya hizmetlerinizi satın alması için yönlendirebiliyor veya ikna edebiliyor mu? Eğer edemiyorsa, sıradan, mobil uyumsuz, eski teknolojiler ile hazırlanmış, içerik pazarlama tekniklerine uyumsuz, kendinizi en iyi şekilde ifade edemediğiniz bir web sitesine sahipseniz reklam için ayırdığınız bütçeyide boşa harcamış olacaksınız ve dijital dünyanın hiç bir işe yaramadığını düşünerek ümidinizi kesmenize sebep olacak ki en kötüsüde bu! Bir örnekte sosyal medya yönetimi ile ilgili verelim. Örneğin İnstagram hesabınızda reklam yayınlıyorsunuz, takipçi sayınız, paylaşımınız, yorum, beğeni gibi etkileşimleriniz çok az ise, reklamlarınızdan iyi sonuç beklemek oldukça iyimser olacaktır. Reklamda yayınladığınız görsel veya videonun ve açıklama metninin gerek kalitesi, gerekse alaka düzeyide son derece önemlidir. 

Kısacası dijital pazarlama çalışmalarınızda dijital pazarlama danışmanlığı, ücretli reklamlarla ilk sırada listelenme, itibar artırma hizmeti, tasarım, içerik pazarlama, video prodüksiyon ve kreatif hizmetlerin tümünün kombine bir şekilde uygulanması gerekir. Birinden birinin eksik olması halinde yağtığınız dijital pazarlama çalışmasının tam anlamıyla başarıya ulaşması mümkün değildir.

Dijital pazarlama danışmanlığı faaliyetinin aşamalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

1. İşletmenin Potansiyelinin Ölçülmesi:

İşletmenizin dijital pazardaki konumunu belirleriz. Sektörün ihtiyaçları, işletmenizin dijital dünyada var olan çalışmaları ve rakiplerinizin gücünü analiz ederek ayrıntılı rapor çıkarırız.​

2. Strateji ve Planın Belirlenmesi:

Önceki aşamada yaptığımız tespitler ile kendi tecrübelerimizi birleştirerek işletmenizin geleceği için yapılacak çalışmaları belirleriz. Örneğin işletmenizin hangi platformlarda çalışmalara ihtiyacının olduğunun belirlenmesi.

3. Çalışmalara Başlanması:

Stratejiye ve plana onay vermenizle birlikte, dijital pazarlama çalışmalarına hızla başlanmaktadır. Hedefler plana uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Genel olarak yaptığımız standart çalışmalar aşağıdaki şekilde gerçekleşir.

Dijital Pazarlama Çalışmaları

Dijitalde Yerimizi Alıyoruz

• Ürün ve hizmetlerinizi online olarak geniş kitlelere duyurmanız için ilk adımı atıyor ve dijital dünyadaki mağazanızı açıyoruz. Mobil uyumlu, işlevsel, modern web sayfanızı hazırlıyoruz. Seo çalışmasını yapıyoruz. Arama motorlarına ve firma rehberlerine kaydediyoruz. Google analytics hesabınızı ve işletme hesabınızı oluşturuyor, Google harita kaydınızı gerçekleştiriyoruz. Sosyal medya hesaplarınızı ve reklam hesaplarınızı kuruyoruz.

Bilinirlik Oluşturuyoruz

• Potansiyel müşterilere işletmenizi, ürün ve hizmetlerinizi düşük bütçeli sponsorlu reklamlarla en doğru şekilde tanıtıyoruz. Rakiplerinizden farkınızı anlatıyoruz. Sektörünüz ile ilgili akla gelen ilk firma olmanızı sağlıyoruz. Satın alma işlemi için hazır olduklarında akıllarına markanızın gelmesi için gereken reklam stratejisini uyguluyoruz. Bilinirlik çalışmasına ek olarak kurumsal itibar artırma çalışması da yaparak işletmeniz için dijital referans oluşturuyoruz.

Web Etkileşimi

• Potansiyel müşterilerinizi araştırma yapmaları ve tekliflerinizle etkileşimde bulunmaları için teşvik ediyoruz. Sosyal medya hesaplarınıza içerik üretip paylaşmayı, web siteniz / sosyal medya hesaplarınız üzerinden ücretli reklam yayınlamayı bu aşamaya örnek verebiliriz. Ürün veya hizmetleriniz ile ilgilenen potansiyel müşterileri hedef kitle odaklı gelişmiş reklam stratejimiz sayesinde minimum bütçe ile web sitenize ve sosyal medya hesaplarınıza getiriyoruz.

İşletme Etkileşimi ve Dönüşüm

• Son aşamada ise, web siteniz veya sosyal medya hesaplarınıza getirdiğimiz müşterilerinizin bu platformlar üzerinden işletmeniz ile etkileşimde bulunmasını teşvik ediyor, bu etkileşimden de dönüşüm elde etmenizi (form doldurulmasını, telefon araması yapılmasını, özel mesaj gönderilmesini, ürün / hizmetleriniz ile ilgilenilmesini ve satın alınmasını) sağlıyoruz. Bunun için tüm platformlarda ayrı ayrı işletme etkileşimi ve dönüşüm odaklı kurulumlar yapıyoruz. 

4. Değişimin Ölçülmesi ve Raporlanması:

Son aşamada süreç içerisinde yapılan çalışmaların neler olduğu, bütçenin nasıl harcandığı ve nasıl sonuçlar elde edildiği konusunda detaylı rapor sunuyoruz. Dijital pazarlama alanında yapılan hizmetlerin nasıl sonuçlandığı hem bizim hem de işletmeler için son derece önemlidir. Sonuca göre strateji ve planlamada maksimum verim elde etmek için değişiklikler yapabiliriz. Reklam bütçesinin doğru kullanılması için değişimin ölçülmesi ve raporlanması büyük önem taşır.


HEMEN TEKLİF ALIN!