AjansMedya Dijital Tanıtım Çözümleri

Sosyal Medya Danışmanlığı Hangi Platformları Kapsar?

Facebook

Türkiye’de 44 milyona dayanan kullanıcı sayısı ile Facebook mutlaka yer alınması gereken sosyal ağlar içerisinde yer alıyor. Hem Facebook’ta açılacak olan hesapların yönetimi hem de Facebook kullanıcılarına gösterilecek sponsorlu reklamların planlanmasını bütçenizi en verimli şekilde kullanarak yaparız.

Instagram

38 milyon kullanıcı Instagram, özellikle Y ve Z kuşakları tarafından çok seviliyor. Bu nedenle bir çok sektör için belkide en önemli sosyal mecra Instagram diyebiliriz. Kurumsal hesabın açılması, gösterilecek olan sponsorlu reklam görsel ve içeriklerinin hazırlanması, reklam bütçesinin yönetilmesi, doğru hedef kitlenin ayarlanması, paylaşımların yapılması, hasgtagların belirlenmesi, takipçi sayısının arttırılması gibi konular tarafımızdan özenle takip ediliyor.

Twitter

14 milyon kullanıcısı olmasına rağmen etkinliğini oldukça fazla olan Twitter, bazı sektörlerde çok kısa sürelerde sonuç veriyor. Pozitif algı oluşturmak için emsalsiz özelliklere sahip olan Twitter’ın aktif kullanılması gerekiyor. Hesabın oluşturulması, yönetilmesi, sponsorlu reklamların yayınlanması, istenilen paylaşımların trend topic olması ve organik takipçi artışı gibi hizmetler sunuyoruz.

Linkedin

İş dünyasına hitap eden bir sosyal ağ olan Linkedin 7 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. İşletmelerin iş dünyası ile iletişim kurabilmeleri ve yeni iş ortakları elde edebilmeleri için Linkedin hesabının olması gerekiyor. İşletmenin sektörel ilişkileri Linkedin ile güçlendirilebilir. Linkedin kurumsal işletmeler tarafından tercih ediliyor.

Pinterest

Instagrama benzer özellikler taşıyan ve görsel inceleme platformu olan Pinterest, genellikle işletmelerin web sitelerine ya da diğer sosyal hesaplarına trafik çekmek için kullanılıyor. Görselleri hızlıca inceleme imkanının olması nedeniyle çok sevilen uygulamada, işletmenin ürün ya da hizmetlerinin paylaşılması ile tanıtım yapılıyor. Sosyal medya danışmanlığı almayan firmalar Pinterest’a vakit ayıramıyor. Pinterest'in gizli gücünün farkındayız ve pinterestte'de yanınızdayız.

Youtube

7'den 70'e kullanıcısı olan tek sosyal ağ olarak Youtube rakipsiz görünüyor. Ülkemizde de en sık kullanılan sosyal ağ olarak reklam süreçlerinde doğru planlama ile harika sonuçlar veriyor. YouTube için etkili videolar oluşturup reklamlarınızı yöneterek, ürün ve hizmetlerinizin başarılı bir hedefleme ile doğru zamanda, doğru kişilere ulaşmasını sağlıyoruz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetinin Aşamaları

Tüm sosyal medya platformları hakkında teknik özelliğe hakim bir ajans olarak, dijital reklam ve pazarlama stratejileri hakkındaki bilgi birikimi ve deneyimi birlikte kullanılarak sosyal medya danışmanlığı alan firmaların marka kalitesini yükseltiyoruz. Marka bilinirliği ile itibarının artması ve dolayısı ile iş hacminin yükselmesi sosyal  temel hedefimizdir. Bu hedefe ulaşmak için öncelikle aşağıdaki tespitleri yaparak raporlarız:

İşletme Analizi

Sosyal Medya danışmanlığı yapılacak işletmenin öncelikle doğru bir şekilde çözümlemesi yapılır. Bu süreçte hem işletmeden bilgi talep edilir hem de  tarafımızdan gözlem yapılır. İşletmenin bu hizmet ile neyi amaçladığı, misyonunun ne olduğu, hangi sektörde faaliyet gösterdiği, sektörde hangi konumda yer aldığı gibi konular masaya yatırılır.

Rakip ve Pazar Analizi

Sosyal medya danışmanlığı hizmetinin ikinci aşamasında işletmenin rakipleri ile arasındaki rekabet ve pazarın durumu incelenir. Pazardaki firmaların rekabet güçleri ve dijital reklam stratejileri detaylıca araştırılır. Doğru bir strateji belirleyebilmek için sosyal medya kullanmanın sektördeki işletmelere neler kazandırdığının tespit edilmesi gerekir.

Sosyal Ağ ANALİZİ

İşletmenin varsa mevcut sosyal medya hesaplarının durumunun belirlenmesi doğru bir strateji oluşturmak için gereklidir. İşletmenin hangi platformları kullandığı, buradaki etkileşim oranı, dijital dünyada müşterileri ile ilişkileri, eksileri ve artıları belirlenir. Diğer analizlerle birlikte düşünülerek yol haritası çıkarılır ve bu yol haritası ile hareket edilir.

SİZ İŞİNİZE BAKIN, İŞİMİZİ BİZE BIRAKIN!

İşletmelerin dijital çağın fırsatlarını değerlendirerek potansiyel müşterilerine ve buna bağlı olarak yüksek iş hacmine ulaşmalarını sağlıyoruz.

İnternetin sağladığı imkan ve olanaklardan yeteri kadar istifade edemeyen işletmeler büyük bir avantajı kaybediyor. Özellikle de milyonlarca insanın günlerinin büyük bir bölümünü geçirdiği sosyal medya platformlarında yerini almayan firmalar bundan 10 yıl önce rakiplerinin gerisinde kalıyorken günümüzde rakipleri arasında kayboluyor, çünkü içinde bulunduğumuz dijital çağ, işletmeler için sosyal medyada yer almayı mecbur kıldı.

Küresel olarak faaliyet gösteren işletmeler dahi mağazaları ya da klasik reklam araçları ile kısıtlı sayıda kişiye ulaşıyor. Milyarlarca üyesi bulunan dev sosyal ağları kullanan ve sosyal medya danışmanlığı alan işletmeler ise doğru hamleler ve stratejiler ile hedef kitlelerine ve potansiyel müşterilerine ulaşarak, sektördeki pastadan büyük pay elde edebiliyor.

İşletmeler sosyal eğlence ağlarını verimli şekilde kullanarak müşterileri ile arasında bir bağ kuruyor. Üretim standartlarının ve satışa sunulan hizmet ya da ürünlerin detaylı tanıtımı daha kolay hale geliyor. Sosyal medya danışmanlığı ile işletmeler sadece kendi üretim faaliyetlerine yöneliyor, dijital reklam süreçlerine zaman ayırmalarına gerek kalmıyor. Profesyonel hizmet alan firmalar, hem kısa sürede ivme kazanıyor, hem de reklam bütçelerini çok daha verimli şekilde kullanıyor.

SOSYAL MEDYADA NELER YAPIYORUZ?

Öncelikle işletmelerin hangi sosyal ağları kullanması gerektiğine karar veriyoruz. Bu doğrultuda mevcut hesaplarının yönetimini devralıp yönetmeye başlıyor, hesap oluşturulmamış sosyal ağlarda işletmeye ait kurumsal bir hesapları oluşturuyoruz.

  • Sosyal platformlara ayrılan bütçeleri en verimli şekilde değerlendirip, her medya ağı için ayrı bir planlama yapar ve uygularız.

  • Sosyal ağ içerikleri ajansımız tarafından hazırlanır ya da işletme tarafından hazırlanan görselleri sosyal ağlara uygun hale getiririz. İçerikler hazırlanırken farklılıklar dikkate alınır. Örneğin, Youtube için hazırlanan video reklamı ile Instagram reklamları değişkenlik gösterir.

  • Reklamlarda doğru hedef kitlenin belirlenmesi bütçeyi verimli kullanmak ve etkili sonuç almak için çok önemlidir. Reklamlarınızı sadece potansiyel müşterilerinize göstererek minimum bütçe ile maksimum sonuç elde etmenizi sağlarız.

  • İçeriklerin hangi sosyal ağda, hangi tarihte ve hangi saat aralığında paylaşılacağını tespit ederiz. Örneğin bir lokantanın reklamlarının sabah saat 5’de gösterilmesinin anlamı yoktur. Çünkü yemek saati değildir. Ancak öğlen ve akşam saatlerinde paylaşımların yapılması algıları açık olan müşterilerin ilgisini çeker ve bütçeyi daha verimli kullanır.

  • Video ve görsellerinin içerisindeki ya da açıklayıcı kısmındaki metinleri özenle hazırlarız. Müşterinin ilgisini çeken, inceleme isteği uyandıran sloganlar oluşturur ve bunları kreatif görsellerle birlikte sunarız.

  • Müşteri ilişkilerini düzenleriz. Binlerce müşteriye düzenli cevap vermek zor olduğundan prestij kaybı oluşmaması için müşterileri tatmin edecek hazır cevaplar hazırlarız. 

  • Sosyal ağlardaki eğilimleri gündelik olarak inceleriz. Trend gündemlerden yararlanarak kullanıcılarının dikkatini çekecek aktiviteler hazırlarız. Böylelikle hesaplardaki takipçi sayısının ve beğeni ve yorum gibi etkileşimlerin artmasını sağlarız.

  • Çekiliş ya da kampanyalar düzenleyerek işletme-müşteri ilişkisini arttırır. Kullanıcıların ürün ya da hizmete olan ilgisini arttırarak tanıtım yaparız, böylece etkileşimi ve takipçi sayısını da artırmış oluruz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Sosyal ağlar son zamanlarda özellikleri yönünden birbirlerine benziyor. Ancak reklam süreçleri ve teknikleri düşünüldüğünde sosyal ağların kendi dinamiklerini bilmek fark yaratıyor. Sosyal ağlarda hesap açabilme, paylaşım yapabilme ve beğeni toplayabilme gibi temel işlevleri kullanan kişiler ile sosyal ağları yönetmek mümkün olmuyor. Sosyal medya danışmanlığı sosyal ağlarda farklı tekniklerin ve bütçenin kullanılmasını içeriyor. Zira YouTube için ayrılan bütçe ile Facebook’ta başarı elde edilemeyebiliyor. Yine görseller ve boyutları sosyal ağlarda değişkenlik gösteriyor.

Sosyal medya danışmanlığı müşterilerin işletmelere, işletmelerin de müşterilere ulaşması sürecini kısaltıyor. İşletmenin marka değeri hızla yükselirken bu satış rakamlarına da yansıyor. Rekabetin acımasızca yürütüldüğü günümüzde bu hizmeti alan firmalar daha güçlü ve dayanıklı hale geliyor. Ayrılan bütçenin geri dönüşü mükemmel oluyor ve harcanan paranın karşılığı fazlasıyla alınıyor.

Bu nedenle sosyal medya danışmanlığı önemli bir meslek dalı olarak bilgi ve deneyim gerektiriyor. İşini hakkı ile yapmayan ajanslara duyulan güven çoğunlukla hüsranla sonuçlanıyor. Üzerindeki sorumluluğun farkında olan Ajans Medya olarak müşterilerimizin başarısını kendi başarımızın aynası olarak görüyoruz. Kazan kazan felsefesiyle birlikte kazanmayı ve büyümeyi hedefliyoruz. Sosyal ağlar konusundaki bilgimiz, dinamik ekibimiz,  deneyimimiz ve yaratıcı fikirlerimiz ile mutlu iş ortakları ediniyoruz. Güvenin karşılığı olarak. Türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarının sosyal medya danışmanlığını yapıyoruz. Halen sosyal medyanın gücünün farkında değilseniz ve sosyal medyanın gücünden yararlanmak istiyorsanız, daha fazla kaybedecek vaktiniz yok! Derhal bizimle iletişime geçiniz.


HEMEN TEKLİF ALIN!