AjansMedya Dijital Tanıtım Çözümleri

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

SEO (Arama motoru optimizasyonu), Backlink, Organik ziyaretçi trafiği, Google harita kaydı ve lokal optimizasyon

SEO ÇALIŞMASI

Google arama sonuçlarında rakiplerinizin önünde, ilk sıralarda listelenmek ve web sitenize organik trafik elde edebilmek buna bağlı olarak iş hacminizi artırmak için Google’ın sizden istediği teknik gereksinimleri yerine getirerek, kalite standartlarına uyum sağlamanız gerekmektedir. Google kalite gereksinimlerini karşılamayan siteleri indekslemeyerek veya ilk sayfalarda listelemeyerek cezalandırmaktadır. Bu nedenle web sitenizin analiz edilerek arama motoru gereksinimlerine yönelik standartlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma 3 ile 6 ay arası sürmektedir. Daha kısa sürede Google’da ilk sırada listelenmek için Google’a ücretli reklam verebilirsiniz.

Google, kaliteli ve popüler sitelere öncelik vermektedir. Kaliteye site içi optimizasyonu, popülerliğe ise site dışı yapılan çalışmaları örnek verebiliriz.

Site İçi Optimizasyon 

Google, web sitelerine belirlemiş olduğu kurallar dahilinde, kalite puanları vermektedir. Kalite puanları, web sitesinde kullandığımız metin ve görsel içeriklerin özgünlüğü,mobil uyumluluk temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu arayüz ve meta tag adını verdiğimiz arama motoru etiketleri gibi binlerce teknik detayla sağlanabilir. 3-6 ay süren bu özveri isteyen çalışma sonucunda rakiplerimizin rekabet gücüne bağlı olarak başarı elde ederiz. Site içi optimizasyonda temel amacımız, bu teknikleri yerine getirerek kendimizi arama motorlarına kanıtlamak ve bizi ilk sıralara yükseltmesini sağlamaktır.

Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon çalışması, isminden de anlaşılacağı üzere site dışında gerçekleşen tüm etkileşimi ve paylaşımları içermektedir. Bu çalışmayı, web sitemizin popülerliğini ve bilinirliğini arttırmak olarak da düşünebiliriz. Bu çalışmalara; backlink (kaliteli web sitelerinden web sitenize link verilmesi), organik ziyaretçi trafiği, Google harita kaydı ve lokal optimizasyon gibi hizmetleri örnek olarak verebiliriz.

Backlink

Bir web sitesinin, başka bir web sitesine link vermesine (referans olmasına) backlink denir.. Popüler bir web sitesi, kullanıcılarına sizi tavsiye ettiğinde Google'da sizin sitenize de güven duyacaktır. Böylelikle bir ayrıcalık sağlayarak site sıralamamızı iyileştirecektir. Kaliteli web sitelerinden backlink sağlayarak web sitenizi güçlendiriyoruz.

Google Haritalarına Kayıt

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte Google haritaların önemi daha da arttı. Google aramalarında ilk sırada harita kaydı olan işletmelerin haritası, yol tarifi, adres bilgileri, telefon numaraları, web sitesi adresi, e-posta adresi, çalışma saatleri gibi bilgileri listelenir. Müşterileri işletme hakkında yorum ve değerlendirmeler yapabilir. Müşteri memnuniyeti olan firmalar bu sayede olağanüstü bir pr çalışması yapma şansı yakalar. Genellikle bulunduğu lokasyondaki insanlara hizmet veren işletmeler için (örn. veteriner, çilingir vb.) haritalara kayıt çalışması rakiplerin karşısında kaybolmamak açısından olmazsa olmazdır.

Organik Ziyaretçi Trafiği

Google'dan farklı bilgisayarlar ve ip adresleri ile sunduğunuz ürün ve hizmetlere yönelik yapılan aramalar sonucunda web sitenize gerçekleştirilen tıklamalar sitenizin popülaritesini artırmaktadır. Bu sayede Google, kullanıcıların sizin web sitenizde aradığını bulduğunu düşünerek kullanıcıların işini kolaylaştırmak amacıyla sizi daha üst sıralara taşımaktadır. Çeşitli yazılımlar ile web sitenize organik hit gönderilebilmektedir ancak bu profesyonel ajanslar tarafından yürütülmesi gereken hassas bir çalışmadır.

Lokal Optimizasyon

Lokal Optimizasyon yada diğer adıyla yerel seo, kullanıcının konum bazlı anahtar kelime sorgularında, o lokasyonda bulunan işletmelere ulaşmasını sağlamak için yapılan çalışmalardır. Lokal Optimizasyon, düşük maliyet ve sağladığı yüksek getiri ile tüm dijital çalışmalar arasında önemli bir paya sahip. Ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen müşterilerinizin karşısına ilk sırada nokta atışı çıkmak için yerel seo çalışması mutlaka yapılmalıdır.


HEMEN TEKLİF ALIN!