AjansMedya Dijital Tanıtım Çözümleri

İÇERİK PAZARLAMA

İçerik pazarlama, Influencer pazarlama

İÇERİK PAZARLAMA NEDİR NE İŞE YARAR?

Content marketing, Türkçe adıyla içerik pazarlama, işletmelerin dijital platformlar üzerinden markaları, ürünleri veya hizmetlerini tanıtmak için, yazı, ses, fotoğraf, video ve grafikler ile hazırlanan içeriklerle hedef kitlelerinin dikkatini çekerek, bilinirliklerini artırmayı, potansiyel müşterilerini etkilemeyi ve buna bağlı olarak iş hacimlerini artırmayı amaçlayan yeni nesil dijital pazarlama türüdür.

İçerik pazarlama; Son yılların en çok yükselen pazarlanma trendlerinden birisi olmakla beraber, diğer dijital pazarlama yöntemlerinin büyük bölümüyle birlikte kombinlenerek kullanılan bir yöntemdir. Dijital reklamlarda ne kadar başarılı olunursa olunsun, zayıf bir içerik pazarlama ile yapılan reklamlar yeterince başarıya ulaşamaz. Örneğin Google’da ilk sırada çıkan bir işletmeye sahipsiniz ama web site içeriğiniz çok başarısız, bu durumda web sitenize gelen kullanıcıları etkileyemeyerek rakiplerinize yönelmesine neden olabileceksiniz. Ya da binlerce takipçisi olan bir sosyal medya hesabınız var, kalitesiz paylaşımlar yapmaya başladığınızda yeni kullanıcıların takip etmemesine hatta mevcut takipçilerinizi kaybetmeye başlarsınız. Bu durum satışlarınıza da doğru orantılı olarak yansır. Bu nedenle diğer başarılı dijital pazarlama çalışmaları başarılı bir içerik pazarlama çalışması ile kombinlenerek desteklenmelidir. Ayrıca içerik pazarlama çalışmalarının uzun vadede işletmenizin bilinirliği, itibarı ve prestiji için kalıcı olumlu etkisi olduğunu da belirtelim.

İçerik Pazarlamayı Nasıl Yapıyoruz?

Öncelikle hedef kitlenizi ve hedef kitlenizin ihtiyaçları ile ilgisini çekecek şeyleri analiz ediyoruz, ardından, ürününüz, markanız, hizmetleriniz gibi insanlara tanıtmak istediğiniz içeriği öncelikle hedef kitlenizi belirleyerek onlara uygun şekilde yapıyoruz.  Etkili bir içerik pazarlama stratejisinin arkasındaki güç, insanların ilgisini çekebilecek hikayeler anlatmakta yatıyor. Bu nedenle içeriği hedef kitleniz tarafından “pazarlama” veya “satış” öğesi olarak görülmemesi, doğallığı, bilgilendirmeyi amaçlamasını sağlıyoruz. “Satış yapmaya çalışmayarak” daha fazla satmanız da bu sayede mümkün hale gelmektedir. İçeriğiniz markanızın tanıtımını yapıp, satışlarını arttırma gayesi güdeceği gibi, müşterilerinize yardımcı olmayı, onların faydalı bulacağı değerleri üretmeyi ve ihtiyaçlarını karşılamayı da hedeflemelidir.

Neredeyse tüm pazarlama stratejilerinin yapı taşı “basit ve anlaşılır” olmaktır. Tanıtımınızı, reklamınızı, pazarlamanızı müşterilerinizi yormadan sade ve anlaşılır bir şekilde yapıyoruz. İşletmenize özel ve uygun olan, rakiplerinizden farklı, kendini belli eden modern tasarımlı, vurucu sloganlarla desteklenen, etkileyici bir başlığa sahip olan kreatif içerikler üretiyoruz.

EN ETKİLİ YÖNTEM Influencer pazarlama

Günümüzde en başarılı içerik pazarlama performans optimizasyonu influencer pazarlamadır. Marka ve ürünlerin güvenilir, ulaşılabilir ve satın alınabilir olarak en etkili şekilde konumlandırılmasını sağlayan influencer pazarlama; yatırım getirilerini en yüksek oranda arttıran içerik pazarlama stratejisidir. Satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan bir pazarlama stratejisi olan influencer pazarlama ile kitleleri peşinden sürükleyen ve hedef kitlenin de sürece dahil edildiği başarılı içerik pazarlama kampanyaları oluşturulabilir.

Influencer, insanların davranışlarını etkileyen ya da değiştiren kişidir. Günümüzün yeni medya dünyasında influencer, sosyal medya kanallarında belirli bir güce ve popülerliğe sahip olan, hitap ettiği takipçi kitlesini etkileyen internet fenomenleridir. Influencerlar, blogger, Youtube vloggerı ya da Instagram ünlüsü olabilir. Bu kişiler sadık bir takipçi kitlesine sahiptir ve bu kitle influencer’ın deneyimlerinden faydalanır, paylaşımlarına güvenir ve benimser.

lInfluencer pazarlama ise, dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücü bulunan, takipçileri tarafından otorite ve bilirkişi olarak kabul edilen kişilerin, hitap ettiği kitlenin satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan bir pazarlama stratejisidir. Influencer pazarlamada pazarın tamamına değil, influencer’lar aracılığıyla hedef kitleye yönelik pazarlama aktiviteleri yapılır.

Hedef kitleye uygun influencer pazarlama stratejileri ile işletmenizi zirveye taşımak için çözümler üretiyoruz.


HEMEN TEKLİF ALIN!