AjansMedya Dijital Tanıtım Çözümleri

dijital Bilinirlik, PR VE İTİBAR ARTIRMA

Dijital marka bilinirliği, Pr çalışması, Kurumsal itibar artırma

Bilinirlik, PR, İTİBAR

Marka bilinirliği, hedef kitlenizin markanıza ne kadar aşina olduğunu ve markanızı ne kadar iyi tanıdığını, ikinci kez gördüğünde anımsayıp fark etmesidir. Markanın bilinirliği kadar nasıl bilindiği de çok önemlidir bu da bilinirlik ile itibar arasındaki bağı oluşturuyor. İtibar, bir kişi, kurum ya da kuruluşun diğer insanlar veya halk nazarında adının iyi anılmasıdır. İyi bir intibaya sahip olmaktır.

Hayatın her alanında yer alan internet, iş hayatı açısından da hayati önem taşımaya başladı. Bundan böyle insanlar araştırmalarını eskiden olduğu gibi eşe dosta sorarak yapmıyorlar. İhtiyaçları olan ürün ve hizmeti sağlayan işletmelerin referanslarını internet üzerinden online araştırıyorlar. Dijital dünyada işletmelerin itibarları da  bu noktada büyük önem arz ediyor. İtibar artırma çalışması, halk nezninde işletmelerin itibarını arttırmak ve olumlu bir bakış açısı geliştirmek olarak ifade edilebilir.

PR ve İTİBAR Neden Önemlidir?

Dijital pr ve itibar ile iş hacmi tamamen doğru orantılıdır. Bu nedenle dijital dünyada yer alan veya almayan tüm işletmeler için çok önemlidir. Dijital dünyada yer alan ve müşterilerinin büyük bölümünü internetten sağlayan işletmeler için özellikle hayati öneme sahiptir. Bu işletmelerin pr & bilinirlik ve itibar artırma çalışmalarının derhal yapılması gerekir. Aksi halde yapılan diğer tüm dijital pazarlama çalışmaları heba olabilir, daha kötüsü ters etki yaratabilir ki bu da boşa giden reklam bütçesi, zaman ve müşteri kaybı anlamını taşır. Bknz. Kötü reklam!

Dijital dünyada yer almayan, hizmet veya ürün satışlarını fiziki mağazalarında yapan işletmelerdeki önemini ise şu şekilde açıklayabiliriz; Potansiyel müşterilerin internet üzerinden yaptıkları araştırmalardaki olumsuz intiba işletmenin fiziksel mağazalarındaki satışlarının düşmesine sebep olacaktır. Çünkü işletme dijital dünyada olsun / olmasın, müşteriler araştırmalarını dijital dünyada gerçekleştiriyor. Bu nedenle marka ve firma değerinin arttırılması açısından dijital itibar çalışması büyük önem taşımaktadır.

DİJİTAL İtibar Nasıl Artar?

Bunun için öncelikle işletme hakkında var olan olumlu, olumsuz verilerin analizinin yapılması gerekir. Google’da işletme ile ilgili arama yapıldığında ilk çıkan sayfalar detaylı analiz edilmelidir. Bir başka adım, yapılan olumsuz yorumların dijital ortamdan kaldırılmasıdır. Hedeflenen kitle için tanıtım, bilinirlik ve değer çalışmalarının yürütülmesi gerekir. Bunun bir çok yöntemi vardır. Google maps yorumları veya işletmenin bulunduğu sektöre hitap eden forumlardaki yorumlar… İşletmenin sosyal medya hesaplarının da aktif olarak kullanılması ve yoğun etkileşim alması sağlanmalıdır. Ajans Medya olarak bu konuda bir hayli donanımlıyız ve markanıza değer katmak için hazırız!

DİJİTAL İTİBARIN FAYDALARI

1-  Müşteriler etkilemek daha kolaydır.
2-  Marka sadakatini artırır,
3-  Kolay ve ucuz kredi bulmayı sağlar.
4-  Rekabet avantajları elde eder.
5-  Tedarikçiler daha kolay elde tutulur,
6-  Kurumsal yapı daha etkin hale gelir,
7-  Satış avantajı sağlar, iş hacmini artırır.
8-  Kaliteli eleman bulmayı kolaylaştırır.

İtibar zedelenmesi

Dijital itibar arttırma aslında zorlu bir süreçtir. Tecrübe, sabır ve bilgi birikimi gerektirir. Bu süreçte karşılaşılan zorluklardan en önemlisi markanın karalama kampanyaları, algı yönetimine maruz kalması, durumların yanlış anlaşılması, yanlış ifade edilmesi gibi dijital itibar zedeleyici unsurlardır. Dijital itibar zedeleme işletmeler için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Dijital itibar zedelenmesi yaşanıldığı takdirde, derhal olumlu itibar oluşturulması gerekir.

Bu konuda yapılan en önemli yanlış ise, mevcut yanlışın geç farkına varılmasıdır. Yapılan bir kötü yorum nedeniyle pek çok insan işletme hakkında olumsuz düşüncelere kapılır. Yapılmayan geri dönüşler de işletmeler için oldukça itibar zedeler. Bu yorumlara dönüşlerinin hızlı olması, bunun için de işletmenin itibar analizinin sık sık kontrol edilmesi gerekir.


HEMEN TEKLİF ALIN!